Tańszy prąd? Sam możesz wybrać dostawcę

Idealnie dopasowana oferta dostawy energii elektrycznej ma kolosalne znaczenie dla wygody funkcjonowania, ograniczenia liczby awarii czy przede wszystkim kosztów. Ten ostatni aspekt z całą pewnością jest kluczowy dla odbiorców, którym niewątpliwie zależy na jak najniższych rachunkach za prąd.

Po tak zwanym uwolnieniu rynku energii każdy klient ma możliwość wybrania oferty, która jest najlepiej dopasowana pod każdym względem. Z całą pewnością warto dokładnie sprawdzić, jakie istnieją możliwości w tym zakresie. Dzięki temu do dyspozycji można mieć kompetentnego, sprawdzonego i przede wszystkim taniego dostawcę prądu.

W jaki sposób zmienić dostawcę?

Podpisana umowa z konkretnym dostawcą energii wcale nie musi być bezterminowa. Oczywiście dla przeciętnego odbiorcy zmiana warunków czy wypowiedzenie porozumienia bywają trudne. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest w ogóle taka możliwość. Nawet jeśli istnieje taka świadomość, to z reguły pojawiają się obawy, że trzeba zadbać o wiele formalności, które są trudne do spełnienia albo nie do końca rozumie się pewne kwestie prawne. To skutecznie hamuje chęci podpisania umowy z innym podmiotem, nawet jeśli warunki są zdecydowanie korzystniejsze. Zmiana dostawcy energii wcale nie musi być jednak trudna. To, co dla zwykłego zjadacza chleba jest dużym wyzwaniem, nie stanowi żadnego kłopotu właśnie dla firmy zajmującej się sprzedażą i dystrybucją. Takie podmioty same oferują możliwość przeprowadzenia całego procesu zmiany. Wystarczy tylko podpisanie umowy oraz pełnomocnictwa, by za jakiś czas cieszyć się prądem przesyłanym przez innego dostawcę, który na przykład zapewnia niższe ceny. To doskonałe rozwiązanie, które ułatwia zmianę i zrzuca z odbiorcy konieczność martwienia się kolejnymi etapami procesu. Kwestii do załatwienia na pewno jest bowiem dość sporo.

Kilka obowiązków do spełnienia

Decydując się na zmianę firmy dostarczającej energię, trzeba mieć na uwadze kilka kwestii, jakie muszą zostać spełnione. Na szczęście nowy dostawca gwarantuje przeprowadzenie tego procesu kompleksowo, od A do Z. Najpierw jednak należy podpisać umowę z nowym podmiotem oraz przekazać pełnomocnictwo. Jakie są kolejne etapy? Oczywiście na początek trzeba przekazać wypowiedzenie umowy dotychczasowemu dostawcy. W przypadku pierwszej zmiany mowa zarówno o warunkach sprzedaży, jak i kwestii dystrybucji. W przypadku kolejnych umów ta ostatnia usługa może zostać zawarta na czas nieokreślony. Oznacza to, że w przyszłości nie trzeba będzie jej wypowiadać oraz podpisywać na nowo. Za pierwszym razem jednak powiadamia się Operatora Systemu Dystrybucyjnego o zmianie umowy. OSD ma pięć dni od momentu otrzymania pisma na jego weryfikację oraz zatwierdzenie. Jeśli jakiekolwiek przedstawione dane na zgadzają się ze stanem faktycznym, to należy rozpocząć procedurę jeszcze raz. W przypadku przyjęcia wniosku podpisuje się umowę dotyczącą świadczenia usługi dystrybucji. Wchodzi ona w życie w momencie, kiedy kończy się okres obowiązywania poprzedniej umowy.

Jeśli konieczne będzie dostosowanie określonych układów pomiarowo-rozliczeniowych, to należy przeprowadzić określone prace.

Trzeba sprawdzić stan licznika

Nie można zapominać o jeszcze jednym elemencie, w zasadzie kończącym procedurę zmiany dostawcy energii. Mowa o odczycie licznika, do którego dochodzi w pierwszym dniu obowiązywania nowych warunków. Jeśli liczniki nie dysponują transmisją danych, to ta czynność może potrwać maksymalnie 5 dni. Operator Systemu Dystrybucyjnego przekazuje odczytane wartości staremu oraz nowemu dostawcy. Dzięki tym danym przygotowywane jest rozliczenie końcowe, a aktualny podmiot świadczący usługi ma podstawę do naliczania opłat.

Podsumowując, proces zmiany operatora energii elektrycznej jest dość skomplikowany, natomiast dzięki doświadczonym specjalistom nie ma problemu z jego przeprowadzeniem w uzgodnionym terminie oraz w ramach obowiązujących procedur.

Author: Patrycja Rachwał