Samodzielna nauka języka obcego – czy warto?

Chcesz poprawić swoje umiejętności językowe, ale nie masz czasu na regularny kurs? Wolisz uczyć się w samotności niż w dużej grupie? A może chcesz spróbować swoich sił w nauce innego niż angielski języka obcego? Samodzielna nauka języka obcego ma wiele zalet, choć nie jest to metoda dla każdego. Zanim podejmiesz ten wysiłek sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Nauka języka obcego w domu – jak zacząć?

Jeśli zastanawiasz się nad nauką języka obcego domowymi metodami, na początek musisz zastanowić się, czy w ogóle będziesz mieć czas na takie zajęcia dodatkowe. Wbrew pozorom nawet domowy kurs wymaga systematyczności; co prawda nie musisz trzymać się ściśle określonych ram, jak w przypadku nauki w szkole językowej, jednak nie oznacza to, że możesz uczyć się tylko wtedy, kiedy masz na to ochotę.

Zbyt duże przerwy w nauce sprawią, że będzie ona nieefektywna; w przypadku nauki w domu potrzeba Ci będzie sporo samodyscypliny. Co ważne, w niektórych przypadkach samodzielna nauka może Cię po prostu przerosnąć; skomplikowane zasady gramatyki, trudności z wymową, brak nauczyciela, którego można zapytać w razie niejasności – wszystko to sprawia, że część osób zniechęca się do tego sposobu nauki.

Jeśli jednak znasz podstawy lub planujesz rozpocząć naukę prostszego i popularniejszego języka, warto spróbować. Duże znaczenie mają w tym przypadku materiały, z których korzystasz. Tradycyjny kurs językowy z podręcznikiem i płytą CD to zdecydowanie za mało! W Internecie znajdziesz dodatkowe ćwiczenia, materiały do słuchania i oglądania, czytanki, aplikacje, gry… Nauka języka w taki sposób jest o wiele przyjemniejsza!

Ponadto warto dołączyć do społeczności osób uczących się języka obcego własnymi siłami. Dzięki temu możecie wspierać się nawzajem, wymieniać materiałami oraz rozwiewać ewentualne wątpliwości. Oglądaj dużo filmów i seriali w danym języku, słuchaj piosenek, spróbuj znaleźć lokalne audycje radiowe – dzięki temu dodatkowo osłuchasz się z językiem.

Author: Patrycja Rachwał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *