Life coaching – co to jest i co daje?

Jeśli chodzi o coaching, ostatnimi czasy spotyka się on zarówno z dużym uznaniem, jak i niechęcią. Pasjonaci tej metody są zainteresowani wdrażaniem jej w niemal każdej dziedzinie życia, przeciwnicy z kolei uważają, rozwój bez pomocy specjalisty także jest możliwe. Jak zwykle racja leży pośrodku: coraz częściej spotykamy bardzo specjalistyczne odmiany coachingu, które skierowane są do wąskiej grupy odbiorców – coaching może być jednak skutecznym narzędziem dla każdego. Przykładem takiej relacji będzie life coaching – propozycja, z której może skorzystać każdy z nas.

Co to jest life coaching?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co to jest life coaching oraz w jaki sposób można wykorzystać to narzędzie do własnego rozwoju. Life coaching jest relacją opartą na współpracy, dzięki której masz możliwość zwiększyć jakość życia i odnaleźć swoją drogą do osiągnięcia wyznaczonych celów. Dla kogo proponowane jest takie rozwiązanie? Tak naprawdę dla wszystkich, bowiem coaching nie jest terapią: nie skupia się na rozwiązywaniu problemów oraz pracy nad traumą. Służy poprawie życia osób zdrowych, więc niezależnie od tego, na jakim etapie swojej życiowej drogi aktualnie jesteś – możesz pracować wraz z coachem nad tym, by żyć lepiej i szczęśliwiej. Coaching nie jest jednak zbiorem recept i przepisów na szczęście, bowiem każdy z nas jest inny i każdy potrzebuje innych rozwiązań oraz propozycji. Aby wskazówki były idealnie dopasowane do naszych potrzeb, sami musimy dotrzeć do tego, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Do coacha możesz zgłosić się z konkretnym celem lub wręcz przeciwnie – umówić się na spotkanie, jeśli od jakiegoś czasu towarzyszy Ci poczucie braku określonego celu i uczucie tkwienia w ślepym zaułku. Coach nie doradza, nie uczy i nie podsuwa gotowych rozwiązań; prowadzi natomiast Klienta oraz zadaje odpowiednie pytania, dzięki którym Klient zwiększa samoświadomość, a w efekcie znajduje w sobie siłę do wprowadzenia zmiany.

Jednym z najczęściej używanym narzędziem coachingowym jest model GROW. Pomaga on wyznaczyć cele, stworzyć plan ich realizacji oraz uzyskać motywację do działania. Dlaczego coaching tak chętnie sięga po metodę GROW? Model (mentoring często wprowadza tego rodzaju narzędzia ze względu na ich przejrzystość) ten składa się z czterech etapów. G, czyli goal oznacza jasne określenie celu; R to reality – obiektywna ocena sytuacji wyjściowej. O, czyli options – to potencjalne działania oraz przeszkody; W, czyli will będzie określało pierwszy krok, który należy podjąć, by zrealizować cel. Zarówno poszczególne elementy, jak i ich kolejność mają duże znaczenie, dlatego sesje coachingowe odbywają się w ściśle określony sposób. Ustalenie celu pomaga bowiem w ocenie rzeczywistości pod kątem jego realizacji. Wiedząc już, czego Klient potrzebuje, wraz z coachem może zastanowić się nad rozwiązaniami; to także dobry moment na sprawdzenie nie tylko korzyści, ale również strat wynikających z poszczególnych działań. Na koniec przychodzi pora na zdefiniowaniu konkretnego planu działania.

Author: Patrycja Rachwał